Новости
Суббота, 23 ноября 2019 23:42

Завершился XXXII конкурс "ЭХЭ ХЭЛЭН МАНАЙ БАЯЛИГ"

23 ноября 2019 года в Буддийском университете завершился XXXII конкурс по бурятскому языку " ЭХЭ ХЭЛЭН МАНАЙ БАЯЛИГ" , среди школьников Этнической Бурятии на знание бурятского языка, тоадиции и культуры.

Организаторы: Буддийская традиционная Сангха России, Буддийский университет "Даши Чойнхорлин" им. Дамба Даржа Заяева  Конкурс прошел при поддержке издательского дома ИНФОРМ ПОЛИС. Так же вклад внесли разрез Тугнуйский, Общественная Палата Республики Бурятия и Пчеловодное хозяйство " Толмачево".

В рамках фестиваля при поддержке Фонда президентских грантов проходил конкурс по изучению трактата «Бэлигуун толи». Школьники проявили огромный интерес к данному конкурсу и показали хорошую подготовку, выполняя задания, составленные преподавателями университета.

Результаты:

«ЭХЭ ХЭЛЭН – МАНАЙ БАЯЛИГ». БҮГЭДЭ БУРЯАДАЙ СУРГУУЛИНУУДАЙ ХООРОНДО ИВАЛГЫН ДАСАНДА ҮНГЭРЖЭ БАЙДАГ 32 НААДАМАЙ ДҮНГҮҮД
по номинациям:
«БУРЯАД ХЭЛЭН» гэжэ номинациин найман үрөөнүүдэй Эрхим бүлэгүүд
1. Зэдын аймагай Доодо-Бургалтайн дунда Сургуули
2. Буряад Уласай үндэсэтэнэй 1-дэхи лицей-интернат
3. Улаан-Үдэ хотын «Тэрэнги» бүлгэм
4. Улаан-Сүхэ аймагай Шаргалжанай дунда сургуули
5. Яруунын аймагай Эгэтын-Адагай дунда сургуули
6. Хэжэнгын аймагай Хэжэнгын дунда сургуулиин "Урагшаа" бүлгэм
7. Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимназиин «Үлзы» бүлгэм
8. Хяагтын аймагай Алтайн дунда сургуули

УРАН ГАРТАН
I Буянтуева Алтана, Буряад Уласай үндэсэтэнэй 1-дэхи лицей-интернат
II Чойдонова Алина, Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимназиин «Үлзы» бүлгэм
III Сарапулова Нарана, Сэлэнгын аймагай Үбэр-Зөөхэйн дунда сургуули

МОДОН ДАРХАН

I Буянтуев Аюр, Улаан-Үдэ хотын 54-дэхи дунда сургуулиин «Дүхэриг» бүлгэм
II Гонжапов Бэлигто, Улаан-Үдэ хотын 28-дахи интернат- сургуули
III Гончикдоржиев Костя, Хэжэнгын аймагай Хэжэнгын дунда сургуулиин "Урагшаа" бүлгэм

УРАН БАРИМАЛ
I Цогтоева Сарана, Сэлэнгын аймагай Загастайн дунда сургуули
II Цыдыпова Катияни, Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимназиин «Үлзы» бүлгэм
III Бадмаев Гомбо, Ивалгын аймагай Оронгын дунда сургуули


ХАМБА ЛАМЫН ШАН АБАЛГЫН ТЭМСЭЭН

I Чойдонов Арсений, Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимназиин «Үлзы» бүлгэм
II Аранжапова Ирина, Улаан-Сүхэ аймагай Шаргалжанай дунда сургуули
III ҺУУРИ Цыбикова Дарима, Хяагтын аймагай Алтайн дунда сургуули

УРАН ЗОХЁОЛ ОРШУУЛГА, УРАН УНШАЛГА
I Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй бүлэг
II Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимназиин «Үлзы» бүлгэм
III Хурамхаанай аймагай Барханай дунда сургуули

ЭТИГЭЛ ХАМБАДАА ЗАЛЬБАРАЛ, ДОНШУУР МААНИ, САГААН ДАРА ЭХЫН МАГТААЛ
I Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй бүлэг
II Сэлэнгын аймагай Үбэр-Зөөхэйн дунда сургуули
III Зэдын аймагай Дээдэ-Үшөөтэйн дунда сургуули

ОРОД ДУУНУУДЫЕ БУРЯАДААРАА ДУУЛАЯ

I Хэжэнгын аймагай Хэжэнгын дунда сургуулиин "Урагшаа" бүлгэм
II Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй бүлэг
III Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимназиин «Үлзы» бүлгэм

Общекомандное
1 место 29 бурятская Гимназия г. Улан-Удэ
2 место Кижингинская средняя школа "Урагша" булгэм
3 место Нижне-Бургалтайская средняя общеобразовательная школа
другие результаты будут готовы в понедельник

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии