Новости
Воскресенье, 22 декабря 2019 16:28

Завершился XXXIII конкурс по бурятскому языку " ЭХЭ ХЭЛЭН МАНАЙ БАЯЛИГ"

21 декабря 2019 года в Буддийском университете завершился XXXIII конкурс по бурятскому языку " ЭХЭ ХЭЛЭН МАНАЙ БАЯЛИГ", среди школьников этнической Бурятии на знание бурятского языка, тоадиции и культуры.

Организатор : Буддийская традиционная Сангха России,
Буддийский университет "Даши Чойнхорлин" им. Дамба Даржа Заяева .
Конкурс прошел при поддержке Группа компаний "Титан".

За прошедшие пять с половиной лет этот замечательный конкурс, проходящий каждый месяц учебного года, с октября по май, уже выпустил в большую жизнь многие сотни выпускников средних школ Этнической Бурятии, с твердым духовным наказом любить свою родину, уважать свой родной язык, говорить на родном языке, почитать его и передавать дальше, как огонь жизни истории своего народа, своей семьи, своей школы, своего района, своего села, уважать свой народ, духовную культуру и национальные традиции. Никогда и нигде не забывать о том, что родной язык, его диалекты — это корни и ствол общего древа единого бурятского народа.

Напомним, что от конкурса к конкурсу оргкомитет праздника старается ввести все новые и новые виды состязаний, которые приносят нашим детям огромную практическую пользу, как в быту, в жизни, так и в сфере личностного роста, духовного развития, становления характера, обретению множества важнейших навыков — и в этом мы видим серьезнейший вклад Сангхи России в фундаментальное развитие личности подрастающего поколения Бурятии.

На этом конкурсе были внесены изменения.
Начинаем возрождать создавать бурятские традиционные национальные танцы.
Есть особые положение к правилам создания танца.
Особые правила и положение напишем позже..
Смотрите результаты по номинациям и общие результаты внизу.

«ЭХЭ ХЭЛЭН – МАНАЙ БАЯЛИГ». БҮГЭДЭ БУРЯАДАЙ СУРГУУЛИНУУДАЙ ХООРОНДО ИВАЛГЫН ДАСАНДА ҮНГЭРЖЭ БАЙДАГ 33 НААДАМАЙ ДҮНГҮҮД

«БУРЯАД ХЭЛЭН»
гэжэ номинациин найман үрөөнүүдэй Эрхим бүлэгүүд
1. Сэлэнгын аймагай Жаргалантын дунда сургуули
2. Буряад Уласай үндэһэтэнэй 1-дэхи лицей-интернат
3. Зэдын аймагай Цагаатайн дунда сургуули
4. Улаан-Үдэ хотын 47-дохи дунда сургуули
5. Зэдын аймагай Дээдэ-Үшөөтэйн дунда сургуули
6. Захааминай аймагай Хуртагын дунда сургуули
7. Зэдын аймагай Гэгээтэйн дунда сургуули
8. Хориин аймагай Ааланай дунда сургуули


УРАН ГАРТАН
I Буянтуева Алтана, Буряад Уласай үндэһэтэнэй 1-дэхи лицей-интернат
II Гомбоева Дарина, Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй бүлэг
III Чойдонова Алина, Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимназиин “Үлзы” бүлгэм

МОДОН ДАРХАН
I Занаев Жаргал, Зэдын аймагай Цагаатайн дунда сургуули
II Гончикдоржиев Костя, Хэжэнгын аймагай Хэжэнгын дунда сургуулиин "Жэмбүүр" бүлгэм
III Гармаев Виктор, Хурамханай аймагай Аргатын дунда сургуули


УРАН БАРИМАЛ
I Найданова Мэдэгма, Сэлэнгын аймагай Жаргалантын дунда сургуули
II Цыдыпова Катияни, Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимназиин “Үлзы” бүлгэм
III Гармаева Алтана, Улаан-Үдэ хотын 38-дахи дунда сургуули

ХАМБА ЛАМЫН ШАН АБАЛГЫН ТЭМСЭЭН

I Чойдонов Арсений, Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимназиин “Үлзы” бүлгэм
II Раднаева Алтана, Хориин аймагай Ааланай дунда сургуули
III Раднаева Аюржана, Сэлэнгын аймагай Харганаагай дунда сургуули


УРАН ЗОХЁОЛ ОРШУУЛГА, УРАН УНШАЛГА

I Зэдын аймагай Цагаатайн дунда сургуули
II Хориин аймагай Ааланай дунда сургуули
III Улаан-Сүхэ аймагай Шаргалжанай дунда сургуули

ЭТИГЭЛ ХАМБАДАА ЗАЛЬБАРАЛ, ДОНШУУР МААНИ, САГААН ДАРА ЭХЫН МАГТААЛ

I Зэдын аймагай Дээдэ-Үшөөтэйн дунда сургуули
II Сэлэнгын аймагай Сэлэндүүмын дунда сургуули
III Сэлэнгын аймагай Юрөөгэй дунда сургуули


НЮТАГАЙ БҮЖЭГ

I Тогочиев Содном, Халзанова Номина, Сэлэнгын аймагай Жаргалантын дунда сургуули
II Танхасаев Тамир, Павлова Наталья, Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимназиин “Үлзы” бүлгэм
III Гармаев Жамбал, Жалбагаева Адиса, Мухаршэбэрэй аймагай Галтайн дунда сургуули

Тусгаар шан хубиин хэрэг эрхилэгшэ
Гармаев Станислав Владимирович барюулна

1. Гомбоев Зоригто, Баргажанай аймагай Хилганын дунда сургуули
2. Дайндаров Барас, Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй бүлэг
3. Гармаев Жамбал, Мухаршэбэрэй аймагай Галтайн дунда сургуули
4. Аранжапов Эрдэм, Улаан-Сүхэ аймагай Шаргалжанай дунда сургуули
5. Батомункуев Дэлгэр, Улаан-Үдэ хотын «Тэрэнги» бүлгэм
6. Танхасаев Тамир, Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимназиин “Үлзы” бүлгэм
7. Уржанов Батор, Улаан-Үдэ хотын 54-дэхи дунда сургуулиин «Дүхэриг» бүлгэм

һуури Һургуули оноо
1 Сэлэнгын аймагай Жаргалантын дунда сургуули 117
2 Зэдын аймагай Цагаатайн дунда сургуули 113,4
3 Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй бүлэг 113,3
4 Хэжэнгын аймагай Хэжэнгын дунда сургуулиин "Жэмбүүр" бүлгэм 112,8
5 Хориин аймагай Ааланай дунда сургуули 112
6 Буряад Уласай үндэһэтэнэй 1-дэхи лицей-интернат 108,7
7 Зэдын аймагай Дээдэ-Үшөөтэйн дунда сургуули 108,6
8 Улаан-Сүхэ аймагай Шаргалжанай дунда сургуули 107,8
9 Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимназиин “Үлзы” бүлгэм 106,4
10 Зэдын аймагай Доодо-Бургалтайн дунда сургуули 104,8

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии